Głębokie wykopy a ich bezpieczeństwo

 

Przystępując do prac budowlanych zawsze musimy zachować szczególną ostrożność taką aby nasze działania były zawsze bezpieczne zarówno dla bieżącej nieruchomości jak i również dla wszystkich działek sąsiednich. Względy bezpieczeństwa mają szczególnie duże znaczenie przy różnego typu wykopach a szczególnie tych bardzo głębokich, ponieważ właśnie wtedy musimy uwzględnić bardzo dużo czynników.

Jak zabezpieczyć głębokie wykopy?

zabezpieczenie wykopówBezpieczeństwo przede wszystkim. Taka zasada powinna być podstawową zasadą w każdej firmie i przedsiębiorstwie, zarówno takim jednoosobowym jak i zatrudniającym dziesiątki i setki pracowników. Przystępując do prac budowlanych związanych z wykopami na dużych głębokościach przestrzeganie wszelkich zasad bezpieczeństwa powinno być niewątpliwie także na pierwszym miejscu. Aby w takim wypadku odpowiednio realizować zabezpieczenie wykopów możemy stosować specjalistyczne rozpory do wykopów, jednak w takim wypadku najważniejsze jest także przeprowadzenie odpowiednio wcześnie specjalistycznych badań gleby i bezpośredniego otoczenia. Odpowiednio głębokie wykopy mogą mieć nawet bardzo duży wpływ na oddalone o kilkadziesiąt metrów budynki, które mogą zacząć pękać a nawet ulec zawaleniu. Druga sprawa to wody gruntowe, które mogą spowodować zalanie wykopów lub bardzo duże utrudnienia w ich wykonaniu przez bardzo dużą wilgotność i niestabilność całego terenu budowy.

W związku z powyższym zarówno samo zabezpieczenie wykopów już wykonanych jak i odpowiednie przygotowanie się do prac budowlanych związanych właśnie z powstawaniem takich wykopów jest zadaniem szczególnie ważnym i powinno być przeprowadzane przez wykwalifikowanych fachowców z dziedziny budownictwa i geologii. Tylko odpowiednie zabezpieczenia pozwolą nam w przyszłości na uniknięcie katastrofy budowlanej.